Tinejdžeri koji puše marihuanu su u riziku od šizofrenije

U istraživanju objavljenom u časopisu Cerebral Cortex, tvrdi se da konzumacija marihuane u adolescentnom periodu može dovesti do promena u mozgu, nalik onima koje postoje kod osoba obolelih od šizofrenije. Statističkim istraživanjima koje je sproveo američki Nacionalni institut za borbu protiv narkomanije (NIDA), utvrđeno je da je 15% učenika osmog razreda probalo marihuanu, a da je 1% ove populacije konzumira svakodnevno. Marihuana, takođe poznata i kao kanabis, može izazvati osećanja opuštenosti i euforije, mada su česte i reakcije poput anksioznosti, straha, nepoverenja i panike, posebno pri konzumiranju veće količine ili kada je marihuana naročito jaka.

U kratkotrajne efekte spadaju i gubitak pamćenja, smanjena uračunljivost i poremećaji percepcije, što sve dovodi do smanjenja uspeha u školi i na poslu. Takođe, može često doći i do nastanka fizičke i psihičke zavisnosti o dove psihogene supstance. U tinejdžerskim godinama, marihuana utiče na moždani sistem koji se još uvek razvija, i potencijalno dovodi do negativnih i dugotrajnih efekata na kognitivni razvoj. Velike doze marihuana mogu izazvati akutne psihotične epizode, uključujući halucinacije, deluzije i gubitak doživljaja sopstvenog identiteta (depersonalizacija). Ove reakcije su obično vrlo neprijatne, ali privremene; međutim i dugotrajni psihotični poremećaji, kao što je šizofrenija, mogu se dovesti u vezu sa konzumiranjem marihuane.

Većinu  neurotoksičnih efekata, zbog kojih korisnici i konzumiraju marihuanu, izaziva glavna psihoaktivna supstanca u marihuani – THV (delta-9-tetra-hido-kanabiol). THC se nalazi u smoli koju proizvode listovi i pupoljci ženske biljke kanabisa. Biljka sadrži još 500 drugih hemikalija, od kojih je više od 100 hemijski povezano sa THC - om.  Novije vrste kanabisa sadrže i veće koncentracije THC.

Istraživači sa Western Univerziteta u Ontariju u Kanadi, utvrdili su značajne, dugotrajne efekte THC-a na mozak adolescenata, posle sprovedenog eksperimenta izlaganja mozgova glodara THC-u. Tim je nastavio bihejvioralna istraživanja ponašanja koje je uobičajeno za šizofreniju i druga psihijatrijska oboljenja, kao što su društveni odnosi, motivacija i kognitivna dezorganizacija (nesposobnost da se odbace nebitne informacije), kao i nastanak različitih neuroloških i molekularnih promena. Koristeći kombinaciju bihejvioralnih i molekularnih analiza sa neurofiziološkim ispitivanjima in vivo, tim je upoređivao dugoročne efekte izloženosti adolescenata i odraslih THC-u. Rezultati su pokazali značajne i trajne bihejvioralne, neurološke i molekularne promene koje su identične onima u teškim psihijatrijskim oboljenjima, poput šizofrenije.

Glodari adolescentne starosti izloženi THC-u bili su društveno izolovani i pokazivali su povišenu anksioznost, kognitivnu dezorganizaciju i imali su abnormalni nivo dopamina – sve znake koje pokazuju oboleli od šizofrenije. Ove promene su se nastavile i u ranom odraslom dobu, dugo nakon početnog izlaganja. Nisu primećeni štetni, dugoročni efekti kod odraslih jedninki, mada su glodari izloženi THC-u, kako adolescentske starosti, tako i odrasli pokazivali manjak sposobnosti opažanja i pamćenja. Bihejvioralne abnormalnosti su primećene i kod jedinki adolescentske starosti koje su pokazivale pozitivne endofenotipske znake u vezi sa šizofrenijom, kao i kod onih koje ih te znake nisu pokazivale. Stanje neuronske hiperaktivnosti je zapaženo u mezokortokolimbičkim dopaminskim nervnim putevima. Nekoliko prefrontalnih kortikomolekularnih puteva su takođe bili izrazito izmenjeni. Ova pojava je uobičajena kod subkortikalne disregulacije, što je jedna od osnovnih karakteristika šizofrenije, stoji u izveštaju istraživača.

Vrste rizika za adolescentne i odrasle jedinke su bile različite u pogledu postojanja neuroloških, bihejvioralnih i molekularnih markera koji se odnose na psihijatrijsku patologiju. Pošto se marihuana široko koristi među tinejdžerima širom SAD, a i zbog sve češćih poziva Vladi da se marihuana legalizuje, Dr Steven Laviolette, koji je vodio ovaj tim, smatra ove rezultate veoma značajnim za objavljivanje u javnosti.

Preveo: Dejan Živanović, B.Sc.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com